Antika Bindallı Alanlar

Antika Bindallı Alanlar

Üretildiği dönemin bilindiği ve o dönemin bütün özelliklerini üzerinde taşıyan, nadir bulunan ve sanatsal özelliklere sahip her türlü objeye antika adı verilir. Bir eşyanın antika olmasındaki en önemli kıstas eşyanın o dönemde de değerli olmasıdır. Üretildiği zamanlarda değerli olan ve günümüzde hala değerini koruyan antika eşyalardan birisi de bindallılardır. Antika bindallı alanlar bu kıyafetleri titizlikle inceleyerek hangi dönemde üretildiklerini saptayabilirler. Yüz yılı ve daha fazlasını aşkın bir süredeki yapıtlara genellikle antika değeri verilmektedir. Bu antika ürünler ancak imal edildikleri devir ve yerler ispatlandığı takdirde değer kazanırlar.

Herhangi bir tarih ve işaret olmadığı zaman bile işin uzmanları modelinden, kullanılan malzemesinden ve yapım aşamasındaki ustalıktan bu ürünün nerede imal edildiğini anlayabilirler. Bindallılar genellikle kadife tarzı kalın bir kumaştan dikilir. Kolları kısa, etek boyu uzundur. Önünde yırtmaç bulunur ve kaytan adı verilen parçalarla tutturulur. Antika bindallı alanlar bu özelliklerin tamamını bilir ve buna göre değer biçerler. Osmanlı İmparatorluğu zamanında sarayın ve saraya yakın çevrelerin tercih ettiği giyim tarzıdır. Bu giyim modeli Arap Ülkelerinde ve İran’da da çok tutulmaktadır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Bindallı Alanlar ve Osmanlı Motifleri

Osmanlı zamanından günümüze kadar kendini koruyarak günümüzde kına gecelerinin vazgeçilmez kıyafeti olan bindallılar genç kızlar tarafından hala sıklıkla tercih edilmektedir. Eskiden gelin tarafı olan kızlar gelinlik olarak kendi düğünlerinde giyerler daha sonra da başka düğünlerde normal kıyafet olarak giyerlermiş. Antika bindallı alanlar bu kıyafetlerin öncelikle deforme olup olmadıklarına bakarlar. Daha sonra kullanılan ip, motif ve malzemelerin kalitesi ve hangi döneme ait olduklarını tespit ederek kıyafete bir değer biçerler.

Biçim olarak kaftana benzetilen bu kıyafetler üzerlerinde bol miktarda çiçek, yaprak veya dal motifleri barındırır. Bindallıların en önemli özellikleri giyen kişinin ayaklarına kadar uzanmasıdır. Bu kıyafetler yüzyıllar öncesinde sahip olunan teknolojik imkânsızlıklar içerisinde uzun süren uğraşlar ve harcanan emekler sonucunda ortaya çıkmaktaydılar. Günümüzde ilerleyen sanayi ve makine sektörü ile birlikte daha kısa sürelerde ve daha düşük maliyetlerde üretilebilmektedir. İlk başlarda ana rengi kırmızı olarak dikilen bindallılar gün geçtikçe farklı renklerle birlikte dikilebiliyor. Artık prenses kesim diye tabir edilen modelleri, mor, yeşil ve mavi renkte olanlarını görebilmek mümkün. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Günümüzde Antika Bindallı Alanlar

Osmanlı zamanında devlette önemli görevler alarak başarı sağlayan kişilere bindallı hediye olarak verilirdi. Bu gelenek uzun yıllar devam etmiştir. Bir dönem yeniçeriler olarak bilinen askeri teşkilata da bindallı verilmiş, yeniçeriler entari adı verilen kıyafetlerinin üzerine bindallı giyerek uç kısımlarını ayaklarına dolaşmamaları için bellerine sokmuşlardır. Antika bindallı alanlar eski devirlerde kullanılanları ince bir çalışma neticesinde belirleyerek koleksiyonlarına katmaktadır.

İlk üretilmeye başladığı zamanlarda bir ustanın maharetli elleri ile birer birer işlenen sırma teller o giysiye oldukça değer katmaktaydı. Günümüzde ince gümüş veya altın rengindeki desenler teknolojik olarak ileri seviyelerdeki makineler tarafından yapılmaya başlandı. Bu kıyafetlerin temini günümüzde kolay olsa da eski tarihlerde dikilen ve el işi olarak nitelendirilen bindallılar kolaylıkla bulunamıyor.

Tarih kokan el işi bindallıların değerlerini belirleyen birçok farklı madde bulunmaktadır. Antika bindallı alanlar bu maddeleri belirleyerek fiyatlandırmaktadırlar. Öncelikle kıyafetin tarihsel bir dönemi yansıtması gerekir. Bu madde önemlidir. Hatta belirli bir devir ve bir kişiye ait olduğu tespit edilirse daha da değerlenir. Nadir bulunabilme özelliği olması ve üzeride varsa deformeler ve bu deformelerin miktarı da önem taşımaktadır. Tüm bunları bir araya getirdiğiniz zaman ortaya kıyafetin taşıdığı değer çıkmaktadır. En değerli bindallılar padişahların kullandıklarıdır. Bu kıyafetlerin üzerleri genellikle değerli taş ve incilerle süslenmiştir. Günümüzde bu bindallılara rastlamak oldukça zordur. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02