Antika Bindallı Bohça

Antika Bindallı Bohça

Adını kumaş üzerine işlenen sırma veya simlerden yaprak, çiçek veya serpme dallardan oluşan motiflerden elde edilen işlemeli kumaşlardan alan bindallı günümüzde hala geçerliliğini korumaktadır. Bu kumaşların yüzyıllar öncesinde işlenmiş olanlarına ise antika bindallı bohça denilir. Bir eserin antika sayılabilmesi için bazı şartları taşıyor olması gerekmektedir. Yüzyılı aşkın bir süre önce imal edilmiş olması onun antika olduğunun bir belirtisidir. Üzerinde bulunan deformelerin miktarı da belirleyici bir özellik olmaktadır. Bunun yanında hangi devirde yapıldığı ve kime ait olduğu da tespit edilirse daha da değeri artabiliyor.


Bir işleme tekniği olan bindallılar gelinlik çağına gelen kızların vazgeçilmez çeyiz malzemelerindendir. Eskiden tane tane el ile dokunan antika bindallı bohça çeşitlerinin şimdilerde sanayi tipi makinelerde daha kısa sürede üretimi gerçekleştiriliyor. İlk zamanlarda kırmızı renk üzerine yapılan işlemeler artık her çeşit renk ile yapılabiliyor. Mor, pembe, mavi ve siyah olanları çok tercih ediliyor. Bu kumaş çeşidine bazı yörelerde Bindallı yerine sırma, sim işi veya Maraş işi de denilmektedir.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Bindallı Bohça Çeşitleri

Evlilik çağına gelen her genç kız hazırlıklar yapar. Bu hazırlıkların başında da bohça hazırlama işi gelir. Yüzyıllar öncesinden beri adet haline gelen bu faaliyet halen günümüzde önemini korumaktadır. Kumaşı işlemek suretiyle yapılan bohçaların içerisine evlenecek olan çiftlerin kullanacakları malzemeler özenle yerleştirilir. Antika bindallı bohça çeşitlerinde iç çamaşırdan tutun, terlikler, yastık yüzleri ve çarşaflara kadar bol miktarda malzeme bulunur. İçerisine konulan bu kadar malzemenin dış yüzeyine verilen değer ayrı bir işçilik gerektirir.

Kartonların kesilerek motif ve şekil verilmesi ile keçe, çuha, kadife veya atlas şeklinde cinslere ayrılan kumaşların üzerine sim, altın veya gümüş kaplama bakır şeklinde ince tellerin iğne vasıtası ile geçirilmesi işlemine bindallı adı veriliyor. Bu özel işlemeli kumaş sanatı neredeyse yok olmaya yüz tutmuştur. Yaşam biçimlerinin farklılaşması, modern teknolojinin getirdiği yenilikler gibi sebeplerden dolayı bu sanat eskisi kadar yaşatılmamaktadır. Geçmiş yüzyıllardan gelen bu sanat eserini yaşatmak adına çalışmalar yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilileri kurslar açarak yeniden ayağa kaldırma faaliyetlerine hız vermişlerdir. Merakı olan, bu sanatı meslek edinmek isteyen her birey bu kurslara başvurmak suretiyle sertifika alabiliyor.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Bindallı Bohça Meraklıları

Günümüzde bindallı denilince genellikle işlemeli ve uzun etek boyu olan kolları kısa dikilen bir giysi çeşidi geliyor. Yani kumaşın cinsinden ve işlemesinden değil, kıyafetin direk olarak adı akla gelmektedir. Antika bindallı bohça merakı olanlar bu çalışmalara ilgi göstermektedir. Bindallı sanatının ilk uygulanması 14 veya 15.yüzyıllardan beri yapılmaktadır. Yaygın olarak yorgan yüzleri, yastık takımları, sünnet zamanında yatakların üzerlerine serilmesi ve gelin bohçaları olmak üzere kullanım alanları mevcuttur.

Eski tarihlerde yaşanan olayların konu edildiği dizi ve filmlerin yaygınlaşması neticesinde bu tür kıyafetlere olan ilgi de artmıştır. Özellikle gelin adayları yüzyıllardır uygulanan ve adetlerimize yerleşmiş olan bu kıyafeti kına gecesinde giymektedir. Özel gün ve gecelerde tercih edilmesi ile birlikte kültürümüzde değerli bir konumda bulunmaktadır. Mutluluğun ve hüznün aynı anda yaşandığı kına gecelerinin olmazsa olmazı bindallı işlemeli kıyafetler birçok kültürün önemli yapı taşlarından biridir.

 Antika bindallı bohça koleksiyonu yapan kişiler bu organizasyonlarda kullanılan tüm değerli malzemeleri edinmek suretiyle koleksiyonlarına yeni sanat eserlerini eklemektedir. Dekorasyona meraklı olan bu antika severlerin en çok sevdiği parçalardan birisidir bindallı eserleri. Şark köşesi olarak tasarlanan alanlarda eskileri hatırlatması sebebiyle hoş bir antik eser olarak kullananlar da bulunmaktadır. Çeyiz ve bohçalarda kullanılan el işçiliği ile göz dolduran parçalar kullanıldığı yerlere ayrı bir hava katarak gösterişli bir mekân olmasını sağlamaktadır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02