Antika Bindallı Elbise

Antika Bindallı Elbise

Teknolojinin gelişmediği zamanlarda bindallı elbiseler, usta dokumacılar tarafından kadife ve atlas kumaş üzerine işlenen altın ve gümüş renkte işlemelerle süsleniyordu. Ayrıca bindallı elbise modellerinde çiçek, dal ve yaprak nakışlarını görmek de mümkün. El emeği ile uzun uğraşlar sonucu dikilen antika bindallı elbise nakışların iplik kalitesi ve özgün modelleri, kumaş kalitesi nedeniyle günümüzde de gelin adaylarının tercih etmesine neden olmaktadır.

Bindallı elbiseler, kültürümüzün ve düğün törenlerimizin vazgeçilmez parçalarıdır. Osmanlı kültüründen yaklaşık 14. Ve 15. Yüzyıllardan beri kına gecelerinin ve gelin adaylarının vazgeçilmez elbise modelleri olmuştur ve hala tercih edilmektedir. Bindallı kültürü tarihimizde Fas ve İran ile olan kültürel etkileşimler ile görülmeye başlamıştır. Osmanlı zamanında bindallı elbiselerin yapımı günlerce sürmektedir.

Teknolojik yöntemlerle dikilen bindallı elbiselere göre daha pahalı ve eşsiz modellerdir. Gösterişli ve tarihi yanlarıyla antika bindallılar, günümüzde sayılı olarak bulunabilmektedir. Anneannesinden ya da daha büyük aile bireylerinden hatıra kalan antika bindallıları, özel günlerde sergileyerek elbiselere bir kez daha hayat vermek de mümkün.  Bindallı kültürü sadece düğün ve kına gecelerinde değil, aynı zamanda kültürel halk oyunları gösterilerimizin de vazgeçilmez parçalardır.

Kültürümüzün ve tarihimizin sergilenmesinde de rol alan antika bindallılar, Anadolu kültüründen izler taşıyan müzelerde de sergilenmektedir. Düğün törenlerinin bir parçası kına gecelerinde sürdürülmeye çalışılan bindallı giyme geleneği bugün sayısı azalsa da devam ettirilmeye çalışılmaktadır. Antika bindallı elbise modelleri de Osmanlı kültürünün de bir yansıması olarak zarafetiyle kına gecelerine eşlik etmeye devam etmektedir.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde AlalımAntika Bindallı Elbise Modası

Antika modası birçok kıyafet ve eşyada kendini gösterdiği gibi kına gecesi ve düğünlerin vazgeçilmezi olan bindallı elbise modasına da yansıdı. Antika bindallı elbise, diğer bindallı modellerine kıyasla dokuması ve işlemesi daha zor olan bir modeldir. Günümüzde dokumacılık sektörünün neredeyse yok olması ve teknolojik dikimin yaygınlaşmasıyla birlikte el emeği ürünler nadir konuma gelmiştir.

Antika bindallıları da özel kılan bu ayrıcalıklarıdır. El emeğiyle dokunan özel nakışlar ve kumaşın saf kadife veya yünden yapılması elbisenin maliyetini arttırırken kalitesini de gözler önüne sermektedir. Özel günlerinde geleneksel çizgiyle beraber gösterişli modeller seven gelinlerin tercihi antika bindallılar değer kazanmaktadır. Osmanlı kültürünün etkisinin de yansıdığı etnik modeller birçok renk alternatifine sahiptir. Bu renkler; mor, lacivert, kırmızı, bordo, yeşil ve altın sarısı olarak sıralanabilir. En çok tercih edilen renkler kırmızı ve yeşil olmaktadır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde AlalımAntika Bindallı Elbise Nereden Alınır?

Günümüzde, özel günlere verilen önemin artmasıyla birlikte kına gecesi, nişan ve düğün gibi bir kere olacak değerli anları unutulmaz kılacak organizasyon ve kıyafet seçimi de önem kazanmıştır. Bu nedenle gelin adaylarının en dikkat ettiği konuların başında da geleneksel kına gecelerinin vazgeçilmez parçası bindallı seçimi gelmektedir. Bindallı elbiseler, gelin adayları tarafından konsepte uygun olması ve geleneksel kültürü devam ettirme açısından tercih edilen elbiselerdir.

Vintage modasının da popülerleşmeye başlamasıyla, gelin adayları antika bindallı elbise modellerine ilgi göstermeye başladılar. Gelin adayları tarafından en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de antika bindallı modellerine nereden ulaşılabileceği sorusu. Pek çok bindallı modelinin kiralanabildiği gibi antika bindallı elbiseler de özel günleriniz için sahibinden ya da mağazadan kiralanabilir.

İkinci el ilanlardan antika bindallı elbise satın almak da mümkün. Bugün birçok kişi seneler önce kullandığı ya da büyük büyük annesinden kalan antika bindallı modellerini çeşitli online platformlarda satışa çıkarabilir. Böylece özel gününüzde size eşlik eden, unutulmaz fotoğraflarınızı süsleyen bindallı elbisenizi saklayabilirsiniz.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02