Antika Bindallı Modelleri

Antika Bindallı Modelleri

Osmanlı zamanında saray ve çevresi cömertçe giyinirken, sıradan insanlar kendilerini daha mütevazı kıyafetlerle giydiriyorlardı. Müslümanların, Hıristiyanların, Yahudi cemaatlerinin, din adamlarının, esnafların ve devlet ve askeri yetkililerin kıyafetleri, Kanuni Sultan Süleyman döneminde özellikle katı bir şekilde düzenlenmiştir. Bu düzene de uzunca bir süre uyulduğu rahatlıkla söylenebilir. Antika bindallı modelleri de bunlardan biri olmasa da o döneme aittir. Özellikle Osmanlı kadınlarının sıklıkla tercih ettikleri bindallılar, günümüzde de vazgeçilmez bir aksesuar seçeneği olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle kına gecelerinin vazgeçilmezleri arasında yer alan bindallılar, çok eski dönemlerden bu yana etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Tam da bu noktada bindallıların antika ürünler olarak da karşımıza çıkmaktadır. Özellikle yüz yıldan eski olan bindallılara günümüz itibariyle etkili bir şekilde ilgi duyulduğunu söylemek de mümkün olmaktadır. Antika bindallılar uzun süreden bu yana kültürümüzün temel bir parçası olarak karşımıza çıkmaktadır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Osmanlı Kadın Giyimi

Osmanlı devleti döneminde kılık kıyafet tercihlerinin farklı grupların kendilerini tanımlamaları için yaptıkları biliniyor. Bu noktada bindallılar çok eski zamanlardan bu yana etkili bir şekilde tercih edilen bir kıyafet seçeneği olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle kadınlar günlük hayatlarında bindallı kıyafetleri sıklıkla tercih ederlerdi.  Bundan dolayı günümüzde antika bindallı modelleri sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Osmanlı döneminde kadınlar; gündelik hayat kıyafetleri olarak şalvar (pantolon), orta tunik tipi veya ayak bileğine kadar inen bir elbise (kombinezon) giyer. Yanı sıra, zıbın denilen kısa, takılmış bir ceket ve beline veya hemen altına bağlanmış bir kanat veya kemeri tercih ederlerdi. Kadınların birbirini ziyareti gibi resmi durumlar için, kadın bir entari veya kaftan giyerdi. Uzunluğundan ayrı olarak zıbın gibi kesilmiş uzun bir elbise tercih ederdi. Hem zıbın hem de kaftan, eteğin önünü açık bırakarak belden düğmeli olarak yapılırdı.

Her iki giysinin de boğazının sonuna kadar düğmeleri vardı. Ancak genellikle büstün alt kısmına düğmeler yapılırdı ve giysiler büstün üzerinde açılmaya bırakıldı. Tüm bu kıyafetler parlak veya mat renkli ve desenli olabilirdi. Bununla birlikte, bir kadın evden ayrıldığında, elbiselerini bir boğazla, boğazına kadar uzanan düğmeli, karanlık, mütevazı bir şekilde kesilmiş bir elbise ile kaplardı. Ayrıca, saçlarını ve yüzünü bir çift peçe ile kapatmak suretiyle mahremiyetini korurdu. Antika bindallı modelleri de yine özel günlerde tercih edilen bit kıyafet türüydü.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Bindallılar Neden Önemli?

Günümüz itibariyle antikacılık alanıyla ilgili olanlar bindallılar da yakından ilgilenmektedir. Bundan dolayı antika bindallı modelleri son zamanların en favori ürünleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Özelikle tarihi ve kültürel değerlere önem verenler açısından antika bindallılar her zaman önemlidir. Üstelik bindallıların Türk kültüründe etkili bir yeri her zaman vardır. Esasında sadece Osmanlı döneminde değil Selçuklu Devleti döneminden bu yana hatta daha öncesinden bu yana bindallılar hep var olan kıyafet tercihleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Böylece bindallı modelleri Türk kültürünün vazgeçilmezi haline gelen bir kıyafet tercihi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Özellikle antika bindallı modelleri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Eski dönemlerde birbirinden canlı renk tercihlerinin bulunduğu bindallı modellerinin aynı zamanda altın ve gümüş işlemeli olarak da üretildiğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla antika bindallılar için fiyat biçildiğinde öncelikli olarak üretiminde kullanılan malzemelerin niteliği akıllara gelmektedir. Yine bindallıların kaç yıllık olduğu hususu da fiyatlandırma konusuna doğrudan etki etmektedir. Bu kapsamda şayet bir antika bindallı almayı planlıyorsanız ya da satmayı planlıyorsanız mutlaka bir uzmandan destek almanız şarttır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02