Antika El Yazması

Antika El Yazması

Matbaa bulunmadan önce insanlar edebiyat alanında yazılı eserler vermekte zorlanıyordu. Eserlerin çoğu sözlü eserlerdi. Ama bazı kişiler eserlerinin daha fazla kesime yayılabilmesi için bunları çeşitli yazılabilir düz pürüzsüz yüzeylerin üstüne işlemeye başladı. Bu ilk eserler toplumun içinde daha fazla duyulmak amacıyla yapılan, tamamen yazan kişinin el emeğini yansıtan ürünlerdi. Ve antika elyazması eserler insanların onları nesilden nesile aktarılmasıyla gittikçe çoğaldı.

El yazmalarının tarihi çok eskiye dayanmaktadır. O kadar eski ki bazı el yazmaları günümüz lisanlarına benzemediği için tercümesinin yapılmasında zorluklar çekilmiştir. Bu tür el yazmaları müzelerde sergilenmektedir. Bunun haricinde birde kişilere atalarından miras kalan tarihi değeri düşük ama içinde ki bulundurduğu bilgiler önem arz eden yada yazan kişinin isminden dolayı değerli olan antika el yazması parçalarda bulunuyor.

El yazmasının değeri birçok açıdan incelendikten ten sonra ortaya çıkıyor. Örneğin Osmanlı döneminde yazılmış olan fermanlar edebi değeri bulunmamasına rağmen o fermanı çıkaran padişah olduğu için değeri oldukça büyüktür. Ya da alelade yazılmış bir mektup aslına ne kâğıdı nede yazım tarzı ilgi çekici olmasa da tarihi bir konuda bilgi içerdiği için değerli bir antika el yazması statüsüne alınabiliyor. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

El Yazması Tarihi

Yazı, geçmiş dönemlerde okuma yazma oranı oldukça düşük olduğu için çok önemli bir maharetti. Yazıların mümkün olduğunca muntazam olmasına özen gösterilir. Harfler okunaklı bir şekilde yazılırdı. Cümleler özenle kurulur, bütün kelimeler zekice seçilirdi. Sayfaların kenarları yaldızlar ile süslenir, kelimelerin ilk cümlesinin baş harfi büyük ve süslü yazılarak eserlerin zarif ve gösterişli görünmesi sağlanırdı.

Önceleri yazı yazma işleri Avrupa da kölelere verilirdi. Daha ilerleyen dönemlerde bu işi rahipler yapmaya başladı. Mısır ve Arap yarımadasında ise yazı işiyle uğraşanlara baştan itibaren değer verilmiştir. Özellikle yazı yazan insanlar dini kaynakların halka ulaşması için bu kaynakları çoğaltıyordu. Bundan dolayı kendilerine toplum içinde daha saygın bir yer bulabilmişlerdi. İnsanlar ellerine geçen düz ve pürüzsüz her yüzeyi yazı yazmak için kullanabiliyordu.

Mısırda bu iş için papirüsler kullanmışlardı. Çin’de daha çok, yaygın olan palmiye yaprakları ve bambudan elde ettikleri hamurların ince levha haline getirilmesiyle bugün ki kâğıt hamurunun benzeri olan ürünler kullanılmıştı. Daha sonraları bu kağıtların korunması kolay olsun diye üstlerine sert malzemeden kapaklar yapılmış. Saklanması kolay olduğu için bugün ki dikdörtgen formlu yapıda kesilmiş. Zamanla bizim kitap dediğimiz format ortaya çıkmış.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

El Yazması Sanatı

Yazı başta bir kayıt tutma ihtiyacından doğmuş olsa da ilerleyen dönemlerde dini kaynaklarında çoğaltılmasında kullanılınca artık bir sanata dönmeye başlamıştır. Önceleri düz papirüsler hayvan derileri kullanılırken zamanla yazılar değerli kumaşların üstüne düz mürekkeplerle değil içine altın ya da gümüş karıştırılmış boyalarla yazılmaya başlanmıştır. Yazının güzel ve okunaklı olması için kuş tüyleri kullanılmış. Yazmaya uygun, ucu sivri, metalden kalem benzeri araçlar geliştirilmiştir.

Yazı yazmak zamanla bir sanat dalı olan hat sanatını ortaya çıkarmıştır. Burada artık bilgi vermekten ziyade yazılan yazının göze hoş gelmesi daha önem kazandı. Harflerin yapılarıyla oynanarak daha estetik duran yazı stilleri ortaya çıkarıldı. Sayfa düzeni ve sayfanın süslenmesi daha ön plana çıktı. Ve bu devirlerden günümüze gelebilmiş eserlere şu an antika el yazması gözüyle bakılmaktadır.

El yazmaları adeta harflerle çizilmiş şık tablolar olduğu için insanlar bunlardan birine sahip olmak istiyor. Tabi bunların gerçek değerlerinin tespit edilmesi ve tarihsel değerinin olup olmadığının da araştırılması ayrı bir uzmanlık dalı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer evinizde geçmişten kalma yılların emeği göz nuru bir eser olsun istiyorsanız. Antika el yazması satan antikacıları bir ziyaret etmenizi öneririz.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02