Antika Eski Bindallı

Antika Eski Bindallı

Çok eski zamanlarda hanımların önemli günlerde giydikleri çok görkemli kıyafetlerden biriydi bindallı. Yapımı oldukça zahmetli olan bu giysi üstündeki işlemelerle göz doldurmaktadır. Bindallı yapımında kadife veya sık dokunmuş ipek bir kumaş türü olan atlas kullanır. Antika eski bindallı zamanında yapılırken çok fazla el emeği isterdi. Üstüne işlenecek olan desenler tek tek giysinin üstüne çizilir sonrada altın ipliklerle kıyafetin üstüne ince ince işlenirdi.

Osmanlıda bindallı diye giysiye değil kullanılan işlemeli kumaşa denirdi. Bu üstüne şekiller işlenmiş kumaştan sadece kadınlara değil erkeklere de kıyafetler dikilirdi. Bindallı ilk olarak Arap acem bölgelerinde görülmüş daha sonra Osmanlıya gelmiş ve saray eşrafından kimseler tarafından giyilmeye başlanmıştır. O dönemin saraylı hanımları daha görkemli görünmek için üstünde altından ipliklerle işlenmiş desenler bulunan bu zarif kıyafetleri çokça tercih etmişlerdir. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Tabi saray eşrafının giydiği bu kıyafetler zamanla halkın arasında da yayılmaya başlamış. Halkta bu kıyafetleri önemli günlerinde düğünlerinde, kınalarında giymişlerdir. İnsanlar birbirilerine verdiği değeri bindallı hediye ederek göstermeye başlamış. Günümüzde antika eski bindallı oldukça değerli bir giyim parçası haline gelmiştir. Eskiden kalma bindallılar şu an kime ait olduğuna göre çok yüksek fiyatlardan satılabiliyor. Tarihi eser sayılan bindallılar bile bulunmakta.

Antika Bindallıların Değerlendirilmesi

Bindallılarda önemli olan şeylerden biri kullanılan malzemeler. Zamanla bindallı halkında kullandığı bir kıyafet haline geldiği için, günümüze kadar gelmiş her bindallının değeri o kadar yüksek olmayabiliyor. Eğer evinizde geçmişten kalmış olan bir bindallınız varsa bunu bir uzmana göstermenizi tavsiye ederiz. Üstünde inciler ya da çeşitli değerli taşlar olan antika eski bindallı aslında evinizde duran bir hazine olabilir.

Tabi sadece kullanılan malzeme önemli değil bunun yanı sıra bindallının iyi bir şekilde korunmuş olması da gerekmektedir. Yıpranmış ya da üstündeki desenleri kötü durumda olan bir bindallıyı kimse almak istemez. Eğer bindallı onarılamayacak derecede büyük hasarlar almışsa ne yazık ki o bindallı artık antika sınıfına girmemektedir. Kadife ya da atlas gibi değerli bir kumaşı korumak onun bakımını yaptırmak zordur.

Bindallıların hangi dönemden kalmış olduğu da önemlidir tabi. Elinizdeki bindallı çok erken zamanlara ait bir bindallıysa artık müzede sergilenmesi gereken bir antika sınıfına giriyor olabilir. Osmanlı eşrafı ya da acemlerin kullandığı dönemden bir bindallıysa kullanıldığı zamana göre çok yüksek değerlere satılabilir. Bu belirledikten sonra elinizdeki eşyanın değerini daha iyi anlayabilirsiniz. Antika eski bindallı bir giyim eşyası olarak değil de pek çok açıdan incelenmesi gereken tarihi bir eser olarak değerlendirilmeli.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Geçmişten Gelen Şıklık

Günümüzde bindallılar yine moda olmaya başladı. Eskiden düğünlerde kınalarda kullanılan bindallılar yine kınalarında şık olmayan isteyen hanımların tercihi olmaya başladı. Eski tarihten kalma özenle işlenmiş bindallıların içinde kendi kınasının en güzeli olmak isteyen hanımlar eski tarihi bindallıları almak için sıra giriyorlar. Bu bindallıları sadece kınada giymek içinde düşünmeyin eğer iyi bakabilirseniz bunlar hem özel bir günün hatırası hem de çocuklarınıza aktaracağınız bir eşya olacak.

Aile büyüklerinden kendilerine bindallı kalmış hanımlar oldukça şanslılar kendilerine bir antika eski bindallı bulmak için antikacıları gezmelerine gerek kalmayacak. Mutlu günlerinde giymek için değerli bir giysi sahibi olmuş olacaklar. Tek yapmaları gereken bu konuda deneyimli bir terzi bulup kullanılan malzemeye uygun iplikle desenleri elden geçirtmek ve yine uygun bir kuru temizlemecide bindallıyı yıkatıp kullanıma hazır hale getirtmek.

Eğer sizde bir antika eski bindallı sahibi olmak isterseniz biraz özveri isteyen ama sonunda sizi çok mutlu edecek biz sürece katlamalısınız. Yapacağınız şey antikacıları gezip kendinize hitap eden bindallıyı bulmak. Tabi her şeyde olduğu kadar antika seçiminde de sizi dolandırmaya çalışan firmalar olacaktır. Bu noktada kumaş ve iplikten anlayan bir terziyle çalışmak sizin yararınıza olacaktır. Kına gecenizde bütün gözlerin üzerinizde olmasını istiyorsanız bu zahmete değeceğini düşünüyoruz.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02