Antika Kuran-ı Kerim Alanlar

Antika Kur’an-ı Kerim Değeri

Maddi değeri olan eski eşyalara antika denir. Bir objenin antika sayılabilmesi için eski olması yani çok yıllık olması ve az bulunur olması şarttır. Her eski eşya antika statüsüne girmez. Ünlü bir kişiye, eski bir tarihsel döneme ait özel bir değere sahip olmalıdır. Kur’an-ı Kerim, Müslümanların ana kaynağı, ilahi kitabıdır. Uzun süre bir yerde korumasız bırakmak, kullanmamak değer vermemek anlamı taşır ki bu durum dinimiz ve ahlakımız açısından doğru değildir. Antika Kurani kerim alanlar olması gereken değeri vererek koruma altına almaktadır.

Evinde el yazması, çok yıllık, tarihi çok eskilere dayanan Kur’an olanlar, bir kenarda atıl bırakmamalıdır. Anlam ve mahiyet bakımından değerli olan kitaba değerini göstermenin yolunu bulmalıdır. Eski Kur’an’lara meraklı olan, okumak için el yazmalarını tercih eden çok sayıda insan vardır. Eski kitaplara aşık olanlarla, elinde bir kenara bırakılmış değerli eserler bulunanları buluşturan mağazalar ve şirketler vardır. Bu mağazalar sahibinden Kur’an’ı nakit para ile almaktadır. Antika Kurani kerim alanlar genellikle normal kitap fiyatının çok üzerinde paha biçerek satın almaktadır.

Antika Kur’an-ı Kerim Hakkında

Kur’an, Allah (cc) tarafından Hz. Muhammed’e (sav) gönderilen kutsal kitaptır. İncil, Tevrat ve Zebur’un asılları bozulmuş fakat Kur’an ilk indirildiği günkü gibi ilahi kalmış ve kıyamete kadar da kalmaya devam edecektir. Bozulmamış tek ilahi kitap olmasından dolayı Kur’an’ın ayrı bir anlamı ve önemi vardır. Dünya üzerinde en fazla yazılan ilah, kitaptır. Hz. Muhammed (sav) kendine indirilen vahiyleri kürek kemiklerine, hurma yapraklarına, deri parçalarına yazdırmıştır.

Kaybolması ve dağılması korkusuyla Hz. Ebubekir kitap haline getirmiş, kağıtlara yazdırmıştır. Bilinen en eski el yazması Kur’an 7. yy’a aittir. Hz. Osman zamanında çoğaltılan Kur’an’lar dünyanın çeşitli noktalarına dağıtılmıştır. Yıllar içerisinde bu ilk yazılan Kur’anlar örnek alınarak yenileri yazılmıştır. Antika Kurani kerim alanlar, işte bu çok eskilerden günümüze gelen el yazması veya özel bir dönemden kalmış Kur’anların atıl kalmayıp hak ettikleri değeri bulmalarını sağlamaktadır. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Kur’an-ı Kerim’in Ekspertiz Değerinin Belirlenmesi

Elinde el yazması veya çok eskilerden kalan Kur’an olanlar, antika Kurani kerim alanlar ile irtibata geçerek eserlerine hak ettikleri değeri kazandırabilirler. Kur’an-ı Kerim’in antika değerinde olabilmesi için bazı şartları taşıması gerekir. Buna göre;

  • Yazıldığı tarihin çok eskilere dayanması
  • Hattatının bilinirliği
  • Kur’an’da meydana gelen deformelerin miktarı
  • Kur’an’ın tarihi bir döneme veya önemli bir kişiye ait olması
  • Çok nadir bulunan bir yapıda olması

Başta yukarıdaki şartlar olmak üzere diğer özelliklerle birleştirilerek Kur’an’ı değeri belirlenir. Her Kur’an, aynı antika değere sahip olmaz. Antika eserlerin alım satımının yapılabilmesi için bazı yasal kanunlar bulunmaktadır. Yasal kanunlar çerçevesinde alım satım yapılmalıdır. El yazması ve çok değer verdikleri birinden kalan Kur’an’ı satmaya karar vermek zor bir iştir. Genellikle insanlar maddiyata sıkışık olduklarında bu kadar maddi ve manevi değeri yüksek olan eserleri ellerinden çıkarmayı düşünür.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Kur’an’ı Kimler Alır?

Maddi olarak paraya sıkışan, elindeki eserin hak ettiği değeri görmediğine inanlar olabilir. Antika Kurani kerim alanlar esere değerini ve hatta değerinin üzerini vererek alacaklardır. Objeye değerini verebilmek için uzman kişinin tespitine ihtiyaç vardır. Yasa dışı eserlerin antikacılar tarafında alınıp satılması yasak olduğundan dikkatli hareket edilmektedir. Uzman kişiler antika olarak değerlendirilen eseri görebilmek için gerekirse adrese giderler. Yapılan değerlendirme neticesinde yasal bir sorun olmayan ve gerçekten antika değeri olan eserler satın alınır.

Osmanlı İmparatorları sanata ve sanatçıya çok önem vermişlerdir. Daha önceki Emeviler, Abbasiler, Selçuklular, Safeviler, Memlüklüler zamanında çok değerli eserler yazılmıştır. Hat sanatı İstanbul’un fethinden sonra daha fazla önem kazanmış ve Osmanlı zamanında daha güzel el yazması Kur’an’lar yazılmıştır. O dönemde ve daha sonraki dönmelerde yazılan çok değerli eserler dünyanın farklı noktalarına dağılmıştır. Şimdilerde antikacılar bu eserleri bularak hak ettikleri konumu vererek değerlerini göstermeye çalışmaktadırlar.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02