Antika Madalya Alanlar

Antika Madalya Alanlar

Yüzyıllar öncesinde kullanılan herhangi bir eşyanın deforme olmadan günümüz koşullarına kadar muhafaza edilmesi işlemine antikacılık denilmektedir. Arada kullanılan eşyaya ise antika adı verilir. Bu eşyaların en değerlilerinden birisi de madalyalardır. Antika madalya alanlar bu eşyaların değerlerini tespit edebilmektedir. Bir eşyanın antika olup olmadığının tespit edilmesinde önemli birkaç ölçüt bulunmaktadır. Öncelikle hangi devir veya tarihte kullanıldığı, kime ait olduğu ve üzerinde meydana gelen deformasyonlar o eşyanın antika olup olmadığını belirler.

Fiyat konusu da bu şekilde tespit edilmektedir. Savaş zamanında genellikle kahraman bir şekilde cesurca çarpışarak üstün gayret gösteren askerlere ödül verilmektedir. Mükâfat olarak verilen, üzerlerinde tarih, sembol, yazı veya bir resim bulunan madeni eşyalara genel olarak madalya denilmektedir. Daha sonraları sadece savaşlarda değil, sergi veya yarışma gibi faaliyetlerde üstün performans göstererek iyi bir derece alan kişilere de bir madalya verilmeye başlanılmıştır. Yine aynı şekilde bu madeni eşyaların üzerlerine o günün anlam ve önemini belirten herhangi bir sembol veya tarih kazınarak ömür boyu saklanabilen bir eşya haline getirilmiştir. Antika madalya alanlar bütün bu sembol ve işaretleri titizlikle inceler ve o eşyanın hangi devirlerde kullanıldığını tespit ederler. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Madalya Çeşitleri ve Antika Madalya Alanlar

Ellerinde eski tarihlerden kalma bir eserin olduğunu düşünenler antika madalya alanlar ile irtibata geçerek kendilerine belirlenen ölçütlere göre bir fiyat tespiti yapabilirler. Bazı olaylarda yaptırılan madalyalar nişan tarzında da olabilmektedir. Belirli bir dönemi hatırlatması açısından bastırılan bu nişanlar da belirli bir süre sonra antika haline dönüşmektedirler. Aynı şekilde dönemin meşhur kişileri adına da madalya veya nişan olarak metalik eşyalar bastırılabilmektedir. Bu metaller altın, gümüş, bronz veya çelik şeklinde olabildiği gibi nikelaj bir metal şeklinde de olabilmektedir.

Son çeyrek yüzyılda yapılan uluslar arası spor müsabakaları ve olimpiyatlarda da altın, gümüş ve bronz şeklinde madalyalar derece sıralamasına göre başarı gösteren sporculara verilmektedir. Genel anlamda madalya denilince akla ilk gelen savaş zamanlarında verilenlerdir. Antika madalya alanlar ile görüşüldüğünde en çok değer kazananların bu savaş zamanlarında basılanlar olduğu anlaşılacaktır. Madalya verilmesinin bir kültür olarak yaşatıldığı ilk devletler Avrupa’dadır. Daha sonra 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu bu ödülü vermeye başlamıştır. Tarihimizde ilk madalya birinci Mahmut tarafından çıkarılan ve ferahi madalyası adı verilen ödüldür. Daha sonraki tarihlerde defalarca madalya çıkarılmıştır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Antika Madalya Alanlar

Kişi veya kurumlara verilen ödül niteliğindeki madalyaların tarihimizde ilk çıkış noktası Osmanlı döneminde ve padişah emri ile verilmesidir. Antika madalya alanlar bütün bu bilgilerle birlikte söz konusu metal eşyanın fiziki durumuna göre değerlemede bulunmaktadır. Madalyalardan sonra nişan adı verilen hatıra niteliğinde eşyalar basılmaya başlanılmıştır. İlk nişanı üçüncü Selim bir İngiliz olan kaptan Hacenson’a vermiştir. Nişanlar Avrupalılar nişanlarını kendilerince ayrı bir değere sahip olan haç şeklinde basmışlardır. Bizde ise ilk zamanlarda Osmanlı döneminde çelenk veya oval şeklinde çıkarılmış, daha sonraları ise genelde yıldız şeklinde basımı gerçekleşmiştir. Günümüzde ellerinde bu tarihlerden kalma bir madalya olduğunu düşünen insanlar hemen bir uzmana müracaat ederek fiyat konusunda yardım alabilirler.

Gerçekten bu konuda uzman olmuş bir insana sorulduğunda sadece bir materyal değil aynı zamanda bir kültürün izleridir bu ödüller. Okumasını bilene adeta bir kitap gibidir onlar. Bu sebeple antika eserlerin kıymetini ve değerini bilenlerin ellerinde muhafaza altına alınması ülkelerin tarih mirasları açısından oldukça önem taşımaktadır. Ancak bu şekilde hareket edilerek tarihlerin nesillerden nesillere aktarılması ve bilgi edinilmesi sağlanabilir. Yeni neslin ataları ve eski devirlerde olup bitenleri bilmesi bir bakıma bu materyallerin özenle korunması bağlıdır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02