Antika Osmanlı Savaş Aletleri

Türklerin tarih boyunca kullandıkları savaş aletlerinin başında; ok ve yay gelmektedir.Bunun yanında mızrak, kılıç, balta, kalkan, miğfer, zırh, cevşen, zemberek, kama kullanılmıştır.
Ok ve yay Türk tarihinin başından beri kullanılmış olup çok farklı türlerde örnekleri görülmektedir.
Türk kılıçlarının kendine özgü hatları vardır. Sert madenden yapılıp düşman kılıçlarına oranla daha kısa olan kılıçların kullanımı oldukça rahattı.
Eski Türk mezarlarında kılıç, meç( kısa kılıç), mızrak(kargı,süngü), bıçak, gürz(topuz), hançer, kama, kamçı gibi yakından kullanılan çeşitli savaş aletleri bulunmuştur. Kılıçlar ‘kın’ adı verilen kılıf içinde taşınırdı.
Kalkanlar; yakın savaşlarda aynı zamanda saldırı aracı olarak da kullanılmıştır. Üzerlerine yapılan süsleme işçiliği Türk sanatında büyük önem arz etmektedir.
Miğfer; tepesi sivri ve fes şeklindedir. Her dönem kullanılmıştır.
Zırh, Avrupalıların hareket kabiliyetini oldukça kısıtlayan , ağır ve kalın zırhlara karşılık, Türkler hep küçük metal levhaların birleştirilmesiyle oluşturulan hafif zırhlar kullanmışlardır.
Cevşen, genelde boyun ve omuzlardan itibaren kolları korumak için kullanılan ‘ örme zırhtır’.
Prestij Antik olarak her türlü antika savaş aletleri ile ilgilenmekteyiz. Sizde elinizde bulunan antika savaş ekipman ve eserlerin değerini öğrenmek ve değerlendirmek istiyorsanız e-posta yoluyla ya da whatsapp uygulamasıyla bize fotoğraflarını atmanız yeterli olacaktır.

 

 

 

 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02