Eski Bindallı Alan Yerler

Eski Bindallı Alan Yerler

Her bir ilmeği ve desenini ince bir şekilde sarılan telden geçirilerek işlenmektedir. Bir tane bindallının hazırlanması demek günler geceler anlamına gelmektedir. Bu nitelikler göz önüne alındığında koleksiyonuna katmak isteyen ve tarihin cansız tanıklarını almak isteyen kişiler için farklı seçenekler bulunmaktadır. Son dönemlerde eski bindallılara ilgi yoğun bir şekilde artmaktadır. Eski bindallı alan yerler ellerinde böyle bir bindallısı olan kişilerden alarak sahip olmak isteyen kişiler ile bindallıyı bir araya getirmektedir.

Bindallı denince kına gecesinde giyilen kıyafet akla gelmektedir. Hem Arap hem de Faz kültüründe önemli bir yere sahip olan bindallı Osmanlı Devleti döneminde giyimde en çok giyilen kıyafettir. 14. yüzyılda ilk defa kullanılmaya başlandığı düşünülmektedir. Başta sarayda sultanlar olmak üzere padişahlar ve devlet adamları tarafından da giyilirmiş. Eski olmasının yanı sıra bir kişiye ya da bir döneme ait olması bindallıları çok değerli kılmaktadır. O dönemler yalnızca kına gecelerinde giyilmezmiş. Geleneklere göre gelin bindallısını giyerek baba evinden ayrılırmış. Büyük bir emek ve ustanın el işçiliği ile hazırladığı bu bindallılar yalnızca bir kıyafet değil bir sanat eseridir.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Ülkemizin sadece büyük şehirlerinde değil pek çok noktasında eski eşya satan yerler bulunmaktadır. Bu yerlerin içerisinde de eski bindallılarda bulunabilmektedir. Sayısı her geçen gün artan bu yerler aynı zamanda geçmişte saklı olan detayları da ortaya çıkarmaktadır. Padişahların giydiği bindallıların en dikkat çeken özelliği ise daha süslü olmasıdır. Üzerinde hem taş hem de inci detayları bulunurmuş. Eski bindallı alan yerler yüzyıllar öncesine ait olan bu bindallıları gün yüzüne çıkarmaktadır. Derinlemesine bir araştırma yaparak hangi döneme ya da kime ait olduklarını bulmaya çalışmaktadırlar.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Eski Bindallı alan Yerlerde Süreç Nasıl Olmaktadır?

Elinde 200 ya da daha eski yıllara ait bindallısı olan kişiler eski bindallı alan yerler ile iletişime geçebilirler. Bu alanda uzman olan kişiler tarafından çok ayrıntılı bir şekilde incelenmektedir. Çünkü çizgisinden motifine kadar çok özgündür. Eşi benzeri olmayan bir eserdir. Günümüzde bu şekilde bindallı hazırlayan kişilerin sayısı yok denecek kadar azdır. Çok zahmetli bir zanaat olan bindallı işlemek günümüzde çok farklı bir şekilde yapılmaktadır. Bu bindallıları ise bu kadar özel yapan ustanın elinin emeği gözünün nurunun olmasıdır. Değeri belirlendikten sonra dilerseniz satabilirsiniz. Sonrasında ise yeni sahibinin olmaktadır.

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

Bindallının Eski Olduğu Nasıl Anlaşılmaktadır?

Bindallı denince çok sayıda seçenek ile karşılaşılmaktadır. Ancak her bindallı eski bindallı olarak nitelendirilmemektedir. Bunun için işlendiği zaman çok önemlidir. Yeni yöntemler ile eski yöntemler ile işlenen bindallılar arasında farklar belirgin bir şekildedir. Bu konuda uzman olan eski bindallı alan yerler anında ayırabilmektedir. Başka bir ifade bir döneme ait olmalıdır.

Çok ender görülen bir parça olmalıdır. Her padişah döneminde halkın ve sarayın giydiği bindallı desenlerinden ipe kadar küçük değişiklikler bulunmaktadır. 1300’lü yıllarda işlenen bir tasarım ile 1800’lü yıllardaki tasarımlar hangi döneme ait olduğunu belirlemektedir.

Eğer bindallı önemli bir kişiye ait ise değeri daha da artmaktadır. Dönemin padişahı, valide sultanı ya da padişahın eşlerine, kızlarına ait bindallıların bazıları günümüze ulaşmıştır. Kime ait olduğunun belirlenmesi çok kolay olmasa da bu alanda deneyim sahibi olan bir uzman bulabilmektedir. Özellik ile bu bindallılar antika eser olarak da değerlendirilmektedir. Çok sayıda kişinin de dikkatini çekerek çok yakın bir şekilde takip etmektedir. Eski bindallı alan yerler evinde bu muhteşem eserlere hayat vermek isteyen kişilere yardımcı olmaktadır. 

prestijantik@gmail.com

05326449902

Bizi arayın!

Ücretsiz Ekspertiz Hizmetimizden Faydalanın

Antika Eşyalarınızı Değerinde Alalım

error: En İyi Fiyat Garantisiyle! 0532 644 99 02